Pagrindinis puslapis

Iš Logos.
14:22, 18 lapkričio 2020 versija, sukurta Žmuo (Aptarimas | indėlis)
(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija → (skirt)
Jump to navigation Jump to search

Buddhism Symbol.pngChristianity Symbol.pngHinduism symbol.pngIslamSymbol.PNGJudaism Symbol.pngZoroastrianismSymbol.PNG

  Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su žmonija!  Rekomeduojami straipsniai: Augustinas, sikhizmas, gnosticizmas, Zaratustra

Rinktinis straipsnis

Dagonas arba Daganas – dievas vakarų semitų mitologijoje; siejamas su javais. Ilgainiui šios dievybės kultas plačiai išplito Artimuosiuose Rytuose – Mesopotamijoje ir kitur. Dievavardžio kilmė neaiški, žodis dagan ugaritų ir hebrajų kalbose yra bendrinis daiktavardis, reiškiantis javai. Kai kada Dagonas laikytas ir arklo išradėju.

Žinios apie Dagono kultą siekia III tūkst. pr. Kr. vidurį. Žinoma, kad tokia dievybė Maryje jau buvo garbinama 2500 m. pr. Kr., Ebloje – apie 2300 m. pr. Kr., o Ugarite – apytikriai tūkstantmečiu vėliau. Dagono kultas nemažą svarbą įgavo ir Mesopotamijos regione: Akado imperijos valdovai Sargonas bei Naram-Sinas (jo anūkas) tvirtino, kad užkariauti žemes jiems padėjęs dievas Dagonas. Galiausiai Dagonas tapo aukščiausiąja filistinų dievybe (kada tai įvyko, nėra aišku).

Viena svarbiausių dievybių Dagonas buvo laikomas ir Ugarite: čia jis laikytas Baalo (Hadado) tėvu, antruoju pagal svarbą po Elo – aukščiausiojo dievo ugaritų panteone. Nepaisant to, ugaritų mituose didesnio vaidmens Dagonas neatlieka. Apie 1500 m. pr. Kr. Dagono, kaip augmenijos dievybės, funkcijas iš esmės jau buvo perėmęs dievas Baalas.

Esama tradicijos, pagal kurią Dagonas buvęs žuvies pavidalo; ši tradicija siekia bent jau IV a. po Kr., tačiau, kaip teigiama, ji neturinti pagrindo.

Plačiau...


Apie projektą

Logos – vikisvetainė apie tradicines religijas, naujuosius religinius judėjimus, filosofiją, simbolius, Bibliją bei su ja susijusias vietoves. Taip pat pateikiami tekstai iš Nag Hammadi bibliotekos. Šią svetainę skaityti, tobulinti ir pildyti, įkelti religinius tekstus lietuvių kalba kviečiami visi norintys.

Rinktinė iliustracija