Sobekas

Iš Logos.
Jump to navigation Jump to search

Šablonas:Dievybė Sobekas arba Sebekas (Sobk, Sabk, Suk, gr. Souchos, lot. Suchus) egiptiečių mitologijojeNilo dievas. Demiurgas, sukūręs ir sutvarkęs pasaulį.

Kaip krokodilas pasirodo iš tamsių pirmapradžių vandenų ir padeda kosminį kiaušinį. Priskiriamas Seto būriui, įkūnija tamsos galias, Duate puola „Milijonų metų laivą“, kuriuo plaukia Ra.

Vaizduojamas krokodilu arba žmogumi, krokodilo galva.

Kultas

Sobekas iš Kom Ombo šventyklos

Sobekas – XIII dinastijos globėjas, kuriam skirtas (arba kurį įkūnija) šventyklos tvenkinyje laikomas šventasis krokodilas. Piramidžių tekstuose vadinamas Neitės sūnumi, kartais tapatinamas su Gebu.

Sobeko kultas koncentravosi aplink El Faijumą (El Faiyûm), kur dar iki šiol yra išlikusių šventyklų.

Miestas Arsinoja siejamas su Sobeku, kadangi jis pavadintas jo garbei. Graikams Arsinoja žinoma Krokodilopolio vardu.

Sobeko garbei baseinuose ir šventyklose buvo laikomi gyvi krokodilai. Buvo manoma, kad Sobekas saugo faraonus, jis laikytas ir Egipto kariuomenės globėju. Arsinojoje laikytas brangakmeniais išpuoštas ir mėsa iš rankų maitintas krokodilas graikų buvo vadinamas vardu Petsuchos, t. y. „Sobeko gyvūnu“. Egiptiečiai tąjį „Sobeko gyvūną“ laikė Sobeko įsikūnijimu.

Sobekas garbintas mažiausiai dvylikos dinastijų valdymo laikotarpiu; didžiausi šio garbinimo centrai buvo Kom Ombo ir Tėbai. Kitose Egipto vietose krokodilus tiesiog medžiojo ir žudė. Vikiteka

ca:Llista de personatges de la mitologia egípcia#S

This page was moved from wikipedia:lt:Sobekas. It's edit history can be viewed at Sobekas/edithistory