Raudonasis paukštis

Iš Logos.
Jump to navigation Jump to search

Šablonas:Dievybė Raudonasis paukštis, tiksliau Cinoberio spalvos povas arba Džučiue (kin. 朱雀, pinyin: Zhūquè, Šablonas:Jp, kor. Jujak, viet. Chu Tước) – kinų ir Rytų Azijos mitologijoje – vienas keturių pasaulio globėjų (四象 Sì Xiàng). Jam priskiriami pietūs ir vasara. Vaizduojamas kaip labai puošnus paukštis, kurio plunksnos įgyja pačius įvairiausius raudonos ir oranžinės spalvos atspalvius. Dažnai dar vadinamas Raudonuoju feniksu, tačiau tai nėra visai teisinga.

Kaip ir kiti pasaulio globėjai, jis kilo iš penkių elementų filosofijos.

Kinų astronomijoje Raudonasis paukštis globoja 7 „stotis“ pietiniame dangaus skliaute. Tai yra: Šulinys (井 Jǐng), Šmėkla (鬼 Guǐ), Gluosnis (柳 Liǔ), Žvaigždė (星 Xīng), Ištemptas tinklas (張 Zhāng), Sparnai (翼 ), Džen (軫 Zhěn).

Tradicinėje kosmologijoje ir fengšui Raudonąjį paukštį dažnai simbolizuoja vandens tvenkinys, todėl statant miestus ar kuriant ankstyvuosius sodus buvo stengiamasi, kad pietų pusėje būtų didelis ežeras ar tvenkinys. Senuosiuose Rytų Azijos miestuose pietiniai vartai neretai buvo vadinami Raudonojo paukščio vartais.

This page was moved from wikipedia:lt:Raudonasis paukštis. It's edit history can be viewed at Raudonasis paukštis/edithistory