Priapas

Iš Logos.
Jump to navigation Jump to search
Graikų mitologija
Apollo Artemis Brygos Louvre G151.jpg
Graikų dievai
Pirmapradžiai dievai
Olimpo dievai | Titanai
Mūzos | Nimfos


Mitinės būtybės
Pusdieviai | Trojos karas
Odisėja | Argonautika

Vaizdas:Priapo skulptura.jpg
Bronzinė Priapo skulptūra rasta Pompėjoje

Priapas – graikų mitologijoje derlingumo, vaisingumo dievas, Dioniso ir Afroditės sūnus. Romėnų atitikmuo – Mutinus Mutunus. Jis – gyvulių, vaisių, sodų ir vyriškų genitalijų globėjas. Priapo skulptūros buvo statomos soduose ir daržuose, siekiant didesnio derliaus. Priapas buvo populiaresnis romėnų, nei graikų mitologijoje.

Jis bandė išprievartauti Lotidę, bet ji pasivertė į lotosą taip apsisaugodama. Ovidijaus Fasti aprašoma, kad susijaudinęs Priapas mėginęs pagauti išgėrusią Lotą, bet tuo metu buvęs šalia asilas užbliovęs ir viską sugadinęs. Tada asilo dėka Priapas buvo išjuoktas; kasmetinėje pavasario Priapo šventėje, pradžioje visada buvo paaukojamas asilas, ironiškai prisimenant pažeminimą.

Taip pat yra minima, jog jis ketinęs išprievartauti Hestiją, bet ją garsiu bliovimu vėl išgelbėjęs asilas.

Vaizdavimas mene

Iš pradžių Priapas buvo Mažosios Azijos tautų derlingumo dievas. Jo statulos dažniausiai vaizdavo barzdotą vyrą su didele stačia varpa – jos buvo statomos miestų aikštėse, kryžkelėse, soduose, laukuose, vynuogynuose, net miegamuosiuose. Stati apnuoginta varpa simbolizavo ne tik didelį derlingumą, bet ir apsaugą nuo blogio.

Dėl tokio Priapo vaizdavimo būdo patologinė varpos erekcija, nesusijusi su seksualumu, buvo pavadinta priapizmu.

Vikiteka

This page was moved from wikipedia:lt:Priapas. It's edit history can be viewed at Priapas/edithistory