Neftidė

Iš Logos.
Jump to navigation Jump to search

Šablonas:Dievybė Neftidė (Nebeteta, Nebt-het, Nibt-ha, Nebt-hu) (graik. Nebhthus, lot. Nebhthys) egiptiečių mitologijoje – mirties deivė, viena iš devynių eneados dievybių. Atstovauja orui.

Antroji žemės dievo Gebo ir dangaus deivės Nut dukra, Seto žmona. Pagal vieną iš variantų Anubio motina. Neftidė – nederlingų žemių personifikacija.

Vaizduojama kaip sakalas arba kaip moteris dažniausiai ištiestais sakalo sparnais, simbolizuoja apsaugą. Jos vardas reiškia „rūmų valdovė“, todėl būna su hieroglifais neb (krepšys) ir het (namai, rūmai).

Kultas

Neftidė, Luvro muziejus, Paryžius

Manoma, kad Neftidė nebuvo garbinama ir neturėjo savo kulto centro, ji buvusi sukurta kaip būtinas eneadai dievo Seto moteriškos lyties atitikmuo. Šią prielaidą patvirtina tai, kad mitų apie Ozyrį centre Neftidė veikia ne su Setu, o su Izide, be to, būdama ne savarankiškas personažas, o tik Izidės bendražygė. Pagal būdą artima Setui ir priešiška Izidei bei Ozyriui.

Izidė plaukia dieniniu Saulės laivu, o Neftidė – naktiniu. Nugirdžiusi Ozyrį, slapta nuo jo pastoja ir pagimdo Anubį. Su seserimi Izide saugo Ozyrio mumiją.

Mitai

Viename iš mitų Neftidė lydi Ozyrio ieškančią Izidę, kartu su ja aprauda Ozyrį. Minima senovės graikų rašytojo Plutarcho traktate „Apie Izidę ir Ozyrį“.

Neftidė helėnų tapatinama su Afrodite ir Nike.

This page was moved from wikipedia:lt:Neftidė. It's edit history can be viewed at Neftidė/edithistory