Manasarovaras

Iš Logos.
Jump to navigation Jump to search

Šablonas:Infolentelė ežeras Manasarovaras, Mapam Jumco (skr. मानसरोवर = Mānasarovara, tibet. མ་ཕམ་གཡུ་མཚོ།  = ma pham g.yu mtsho) – gėlavandenis ežeras Tibete, ~2000 km nuo Lasos. Į vakarus nuo ežero yra Rakšastalio ežeras, į šiaurę – Kailaso kalnas. Manasarovaras yra 4556 m aukštyje, tai aukščiausias gėlavandenis ežeras pasaulyje. Ežeras žiemą užšąla. Iš Rakšastalio pro Manasarovarą prateka Satledžo upė (Indo intakas).

Kultūrinė reikšmė

Palydovo vaizdas: Manasarovaro (dešinėje) ir Rakšastalio ežeras su Kailaso kalnu fone

Kaip Kailaso kalnas, Manasarovaro ežeras yra šventa vieta pritraukianti piligrimus iš Tibeto, Indijos ir kitų kaimyninių šalių. Piligriminių kelionių turai vyksta nuolat, ypač iš Indijos, žymiausias yra Kailašo–Mansarovaro jatra, vykstantis kiekvienais metais.

Pagal indų mitologiją ežeras iš pradžių buvo sukurtas dievo Brahma mintyse. Todėl ežeras pavadintas „Manasarovaru“: sanskrito kalba Manas reiškia mintis, o Sarovar – ežerą. Šis ežeras turėtų būti gulbių, laikomų protingais ir šventais paukščiais, vasaros buveinė. Budistai šį ežerą tapatina su legendiniu Anotatos ežeru, prie kurio karalienė Maja pastojo ir pradėjo lauktis Budos. Ant ežero kranto yra keli vienuolynai. Žymiausias iš jų Chiu Gompa vienuolynas pastatytas tiesiai ant stačios kalvos. Jis atrodo kaip iškirstas iš uolos. Tibeto džainai ir bompai garbina šį ežerą su vienodu entuziazmu.

This page was moved from wikipedia:lt:Manasarovaras. It's edit history can be viewed at Manasarovaras/edithistory