Mėlynasis drakonas

Iš Logos.
Jump to navigation Jump to search

Šablonas:Dievybė Mėlynasis drakonas arba Činglongas (kin. 青竜, pinyin: Qīnglóng, Šablonas:Jp, kor. Cheongryong, viet. Thanh Long) – kinų ir Rytų Azijos mitologijoje – vienas keturių pasaulio globėjų (四象 Sì Xiàng). Jam priskiriami rytai ir pavasaris. Vaizduojamas kaip liežuvį iškišęs drakonas.

Kilmė

Kaip ir kiti pasaulio globėjai, jis kilo iš penkių elementų filosofijos. Han dinastijoje jis tapo vienu mėgstamiausių simbolių, vaizduojamu poroje su Baltuoju tigru. Tang dinastijoje apie jį buvo sukurti mitai, kurie teigė, kad Mėlynasis drakonas – VII a. istorinių asmenybių Luo Cheng (羅成) ar He Suwen įsikūnijimas.

Simbolika

Tradicinėje kosmologijoje ir fengšui Mėlynąjį drakoną dažnai simbolizuoja tekantis vanduo, todėl statant miestus ar kuriant ankstyvuosius sodus buvo stengiamasi, kad rytų pusėje būtų upė ar upeliukas. Pavyzdžiui, tokiu principu buvo kuriamas Kiotas.

Kinų astronomijoje Mėlynasis drakonas globoja 7 „stotis“ rytiniame dangaus skliaute. Tai yra: Ragas (角 Jiăo), Kaklas (亢 Kàng), Di (氐 ), Kambarys (房 Fáng), Širdis (心 Xīn), Uodega (尾 Wěi), Krepšys (箕 ).

Vėlesniais laikais Mėlynasis drakonas tapo ir Rytų jūros globėju, vienu iš keturių longvangų. Jis aptinkamas XVI a. romanuose ir turi vardą Ao Guang (敖廣 Ào Guǎng).


Commons-logo.svg

Vikiteka

This page was moved from wikipedia:lt:Mėlynasis drakonas. It's edit history can be viewed at Mėlynasis drakonas/edithistory