Juodasis vėžlys

Iš Logos.
Jump to navigation Jump to search

Šablonas:Dievybė Juodasis vėžlys, tiksliau Juodasis kovotojas arba Siuanvu (kin.: 玄武 Xuánwǔ, Šablonas:Jp, kor. Hyeonmu, viet. Huyền Vũ) – kinų ir Rytų Azijos mitologijoje – vienas keturių pasaulio globėjų (四象 Sì Xiàng). Jam priskiriama šiaurė ir žiema. Vaizduojamas kaip juodas vėžlys, aplink kurį apsivijusi gyvatė.

Kilmė

Juodasis kovotojas

Kaip ir kiti pasaulio globėjai, jis kilo iš penkių elementų filosofijos. Vėžlys ir gyvatė simbolizavo ilgalaikiškumą. Vėlesnė taoistų legenda pasakojo, kad juodasis vėžlys buvo princas, kuris pasiekė nemirtingumo. XVI a. romane Kelionė į vakarus Juodasis karys vaizduojamas kaip šiaurės karalius, kuriam tarnauja du generolai – vėžlys ir gyvatė.

Simbolika

Kinų astronomijoje Juodasis vėžlys globoja 7 „stotis“ šiauriniame dangaus skliaute. Tai yra: Samtis (斗 Dǒu), Jautis (牛 Niú), Mergelė (女 ), Tuštuma (虛 ), Kraigas (危 Wēi), Stovykla (室 Shì), Siena (壁 ).

Tradicinėje kosmologijoje ir fengšui Juodąjį vėžlį dažnai simbolizuoja kalnas, todėl statant miestus ar kuriant ankstyvuosius sodus buvo stengiamasi, kad šiaurė būtų apsaugota kalvos ar kalno.

This page was moved from wikipedia:lt:Juodasis vėžlys. It's edit history can be viewed at Juodasis vėžlys/edithistory