Erotas

Iš Logos.
Jump to navigation Jump to search
Apie asteroidą žr. Erotas (asteroidas).
Graikų mitologija
Apollo Artemis Brygos Louvre G151.jpg
Graikų dievai
Pirmapradžiai dievai
Olimpo dievai | Titanai
Mūzos | Nimfos

Šablonas:Pirmapradžiai graikų dievai

Mitinės būtybės
Pusdieviai | Trojos karas
Odisėja | Argonautika

Erotas atgaivina Psichę

Erotas (gr. Ἔρως, Eros) – graikų mitologijoje meilės, vaisingumo, geismo dievas. Erotą atitinkąs romėnų Kupidonas ('geismas'), taip pat žinomas kaip Amūras ('meilė'). Jis dažnai siejamas su Afrodite. Jis yra panašus į Dionisą, kartais siejamas su Eleuterėju (Eleutherios 'išlaisvintojas'). Eroto mylimoji – Psichė (žr. Erotas ir Psichė).

Kilmė

Eroto kilmės teorijos yra dvi:

  1. Pagal Hesiodą, jis yra vienas pirmųjų dievų, kurie atsirado iš Chaoso. Dievybė, kuri kontroliuoja ne tik meilę, geismą, bet ir kūrimą. Erotas buvo taip pat pirmasis gimęs šviesos dievas, taip subalansuodamas tvarką kosmose. Pagal Hesiodo Teogoniją, garsųjį graikų pasaulio sukūrimo mitą, Erotas atsirado iš Chaoso kartu su Gaja (Žeme) ir Tartaru (Požemio pasauliu). Pagal Aristofano pjesę „Paukščiai“, jis išsirito iš kiaušinio, kurį padėjo Naktis pastojusi nuo Tamsos. Eleusino „Misterijose“ jis buvo garbinamas kaip Protogonas, pirmagimis.
  2. Vėliau Antikoje Erotas yra Afroditės ir Arėjo arba Hefaisto sūnus, arba Poro ir Penijos, arba Iridės ir Zefyro. Šis Erotas yra Afroditės pagalbininkas, valdantis pirmykštę meilės jėgą ir nukreipiantis ją į mirtinguosius. Jo vaidmuo – sujungti „Meilę“ su „Karu“ arba „Ugnimi“. Kai kuriuose mituose jis vaizduojamas kaip žaismingas, dažnai sukeliantis bėdų dievams ir mirtingiesiems; kituose mituose jis protingai valdo savo galią, kartais nevykdydamas savo motinos Afroditės ir kitų dievų norų manipuliuoti mirtingųjų gyvenimais. Kai kuriose versijose jis turi brolius: Anterą – netrokštamos meilės įkūnijimą, ir Himerą – geismo ir aistros personifikaciją

Vaizdavimas

Erotas mene dažniausiai yra vaizduojamas kaip sparnuotas mažas berniukas arba kūdikis su savo nedideliu lanku ir strėlėmis rankose. Jis turi dviejų rūšių strėles: auksines su balandžio plunksnomis, kurios sukelia meilę, ir kitas geležines su pelėdos plunksnomis, kurios sukelia abejingumą. Poetė Sapfo aprašė jį kaip „saldžiai kartų“ ir „žiaurų“ savo aukoms, jis taip pat yra apibūdinamas kaip nesąžiningas, išdykęs ir charizmatiškas. Pagal senovinį identifikavimą su Protogonu ir Faniu (Phanes), jis yra pagražintai vaizduojamas kaip bulius, gyvatė, liūtas, ir su avino galva.

Erotas ne visada buvo suvokiamas kaip vaikas, tai daugiau dėl Kupidono atvaizdu paremtos romėnų tikėjimo sistemos įtakos. Graikų religijoje jis buvo jaunuolis, paauglys, o tai – visiška priešingybė vaikui vystykluose. Vikiteka

This page was moved from wikipedia:lt:Erotas. It's edit history can be viewed at Erotas/edithistory