Ea

Iš Logos.
Jump to navigation Jump to search

Ea (arba šumerų Enkis, šum. 𒂗𒆠 = EnKi) – babiloniečių ir akadų dievas, priklausantis dievų kūrėjų triadai. Į dievų triadą taip pat patenka dangaus dievas Anu ir vėjų dievas Enlilis. Ea yra vyriškojo prado Anšaro ir moteriškojo prado Kišaros sūnus. Jo žmona dažniausiai laikoma Ninkė, „Žemės valdovė“, o kartais Damkina, „Viešpatė, esanti apačioje“, arba Damgalnuna, „Didžioji vandenų viešpatė“. Ea gyveno pirmapradžiame vandenyne Apsu, kuris supo ir laikė Žemę. Taip pat buvo gėlo vandens, išminties, kūrimo ir magijos dievas. Patardavo žmonėms, nes turėjo orakulo galių. Jis išmokė žmones apdirbti žemę.[1]

Jis nužudė Apsu, kuris rengė sąmokslą prieš kitus dievus, ir supykdė Tiamatą. Kai dievas Enlilis ketino sunaikinti žmoniją, Ea perspėjo žmones ir patarė Enliliui suvaldyti pyktį. Žemėje Ea buveine laikytas Šumero miestas, o tikroji jo buveinė vadinama Ezualu arba „Apsu namais“. Ea vaizduojamas ožiu su žuvies uodega arba pusiau žmogumi, pusiau žuvimi.[1]

Vardo reikšmė

Enkio vardo tikroji reikšmė yra neaiški. Dažniausias vertimas yra „Žemės viešpats“. Yra žinoma, kad En – „viešpats“, o ki – „Žemė“, tačiau pagal kitas teorijas gali reikšti ir „karalius“ arba „kalva“.

Tuo tarpu Ea šumerietiškai reiškia „vandens namai“, nors yra ir kitokių vertimo variantų, kaip „gyvybė“ arba „šaltinis“[2].

Šaltiniai

  1. 1,0 1,1 Ea, R. Storm, Rytų mitologijos enciklopedija, p. 14, 2000
  2. Noah Kramer, Samuel and John Maier, (1989), „Myths of Enki, the Crafty God“ (New York and Oxford. Oxford University Press)

This page was moved from wikipedia:lt:Ea. It's edit history can be viewed at Ea/edithistory